گروههای آموزشی منطقه خزل ( همدان)

INSTRUCTIONAL GROUPS

خواص گیاهان دارویی

خواص دارویی انجیر :

 

گرم است و تعرق بدن را زیاد می کند ادرار آور است حرارت بدن را زیاد می کند و چاق کننده است وبرای آنان که لاغر هستند خوب است وبرای یبوست مفید است و روده را تمیز می کند .

 

سی گرم خرما ، عناب و انجیر خشک و موثیر را باهم مخلوط و اسیاب می کنیم وبا یک لیوان آب جوشانده تا حجم آن نصف شود و در روز سه فنجان جوشانده انجیر خورده شود که برای التهاب مجاری تنفسی و کلیه و ذات ریه وسرخک و آبله و مخملک مفید است . جوشانه غلیظ انجیر خشک برای سرما خوردگی و گلو درد مفید است و برای سوء هاضمه . برای آرتروز و درد مفاصل شیر بز و انجیر سیاه را مخلوط می کنیم و درد و سموم را از بدن خارج می کند .

 

 

خواص دارویی سیاه دانه :

 

پاک سازی خون را بر عهده دارد و برای سرما خوردگی جوشانده شود و نصف قاشق برای آسم و درد میگرن فلج صورت  مفید می باشد و برای معده و لوزالمعده نیز مفید می باشد مصرف آن با عسل برای سنگ کلیه و مثانه مفید است . مخلوط سیاه دانه با شیر برای زردی مفید است .مالیدن محلول از سیاه دانه و سرکه برای ورم لثه موثر است . استفاده ان به عنوان مرحم در درمان آسم و آب مروارید موثر است و مصرف آن بصورت پودر نیز مفید است .

 

خواص دارویی تره :

 

دارای اهن و ویتامین ث می باشد ودر تابستان دارای ویتامین ( ب و آ ) است . خاصیت تره برای کاسترول بر خون را کاهش می دهد و فشار خون را کم می کند ، از حملات قلبی جلوگیری می کند . ملیدن آب تره و له کردن آن روی پوست کمر مناسب است و برای رفع خارش موثر است . خوردن تره درمان عفونت است و مصرف تره تازه برای رفع چاقی مناسب است وباعث درمان درد مفاصل و نقرس مفید می باشد .  تره حاوی فیبر بالاست و در رفع یبوست موثر می باشد . له کردن تره برای نیش زنبور و عقرب مفید است . مصرف تره مانند سیر و پیاز برای سزطان پروستات و روده موثر است .

 

خواص دارویی بادنجان :

گرم و خیلی خشک است . برای لاغر شدن بسیار موثر است و دارای ویتامین است و دارای اثر نرم کنندگی است و برای کم خونی و ازبین بردن التهاب و ورم بادنجان را روی قسمت ملتهب می گذاریم  . دانه بادنجان یبوست ایجاد می کند و ریشه آن و شاخه های خشک شده و برگ بادنجان برای خونریزی موثر است و آن را بند می آورد .و پادزهر خوبی برای مسمومیت قارچ سمی است و خوردن آن برای گرفتگی رگها مناسب است . بادنجان برای یبوست خوب است . جوشانده  برگ و پوست سیاه آن برای درمان اسهال  خونی مناسب است . بادنجان مقوی معده است و حاوی ماده ضد تشنج می باشد و برای رفع بیماری صرع مناسب است .

 

خواص عرقیجات :

 

1-   عرق شنبلیله :نیرو دهنده است و کم خونی را رفع می کند و ضد دیابت است و کاهش دهنده قند خون است .

2-  عرق شوید : طعم دهنده ی معطر،نیرو دهنده ،هظم کننده ، مقوی معده ،افزایش دهنده ی شیر مادر ،درمان سوءهاضمه به ویزه در کودکان ،رفع استفراع ، مسکن مدرن ، کاهش دهنده ی چربی خون است .

3-  عرق بیدمشک : تقویت کننده ی قلب است و ملین معده را کاهش می دهد ، آرامش بخش است و خون ساز است .ضد سر درد و دیگر دردهای عضلانی است .

4-   گلاب : مقوی اعصاب وقلب و خون است .

5-   آبلیمو : چاشنی سرشار از ویتامین ث و ضد التهاب پوست و ضد عفونت است .

6-   عرق نعنا : باد شکن ، معالجه بواسیر ، رفع اسهال و استفراغ و رفع پیچ شکم است .

7-   عرق کاسنی : سردی ، مقوی معده ، تب بر و درمان کننده ی بیماری های کبدی و کلیوی است .

8-  عرق ختمی : نرم کننده ی مخاط و و دوای بیماری های ریوی ، درد سینه ، سرفه و گلو و رفع تحریکات جلدی است .

9-  عرق بید : اثر قطع کننده ولی کند در تب های مداوم ، خواب آوار ،آرامش بخش ، ضد رماتیسم و ضد یرقان است .

عرق چهار گیاه : ضد نفخ، رفع سوءهاضمه ، باد شکن ، ضد دلپیچه ، مقوی معده و رفع اسهال عادی است .

عرق برگ گردو : درمان درد مفاصل ، ضد دیلبت

عرق بابونه : صفرا براست ، بادشکن ، اشتها آور است .

 عرق خارشتر: دارای طبیعت سرد ، مدر مقوی ، تصفیه کننده ی خون ، کبد ، و باعث رفع نگ کلیه و مثانه و سیاه سرفه می شود .

عرق پونه : ضد سرما خوردگی ، سرفه و عفونت است .

عرق گزنه : ضد قند ، بالا بردن فشار خون ، چربی خون و کلسترول می باشد .

عرق گشنیز : طعم دهنده ، ضد اسپاسم ، ضد نفخ و بادشکن است .

 عرق بومادران : مفید در درمان درد شکم و ابواسیر ، ضد عفونت  و باعث رفع سرما خوردگی است .

 عرق زیره سیاه : معطر و طعم دهنده ، ضد نفخ ، ضد انقباض و ضد میکروب ، قابض رفع قلنج سطحی کودکان .

عرق دارچین زنجبیل : معطر و طعم دهنده ، محرک باد شکم ، مغذی ضد تهوع و اسپاسم است .

عرق گل گاو زبان : مقوی و درمان کننده مشکلات اعصاب و روان کننده تنگی نفس و درمان دردهای کلیه و مثانه است .

عرق مرزه : درمان نقرس ، اسهال  قلنج ، مقوی برای سوءهاضمه ، و رفع نرمی استخوان .

عرق چهار گرم : تقویت کننده غذا ، و رفع ناراحتی های معده و شکم .

تارونه : بسیار آرامش بخش است ، مسکن درد مفاصل و خواب آوار است .

 

 

خواص دارویی گوشاد :

 

از نظر طب قدیم گوشاد گرم و خشک است  و1- اشتها آور،2- گلبولهای قرمز و سفید خون را زیاد می کند و برای درمان کم خونی و بیماری های عفونی مفید ست 3- اثر ضد تورم دارد و برای رفع آتروز و رماتیسم موثر است 4- تب بر است 5- بیماری مالاریا را برطرف می کند 6- درد نقرس را رفع می کند 7- حرارت و رطوبت بدن را خارج می کند 8- فشار خون را پاین می آورد 9- ناراحتی های کبد را برطرف می کند 10- تقویت کننده معده و بدن است 11- اختلالات بدن و عادت ماهانه را درمانمی کند 12- گرفتگی روده ها را باز می کند 13- ادرار آور است 14- ضماد گوشاد با سرکه برای لکه های پوست مفید است 15- عصاره این گیاه مسکن تمام درد است 16- تورم طحال را برطرف میکند 17-خون را تصفیه می کند 18- درمانکننده ی زردی و یرقان است 19- جوشانده ی گیاه جوشاد : مقدار 20 گرم ریشه خرد شده گوشادرا در یک لیتر آبجوش بریزید و بگذارید به مدت 20 دقیقه به آرامی بجوشد و بعد آن را صاف کنید که می باید این جوشانده را قبل از غذا به میزان یک فنجان هر روز نوشید .

مقدار 5 گرم ریشه گوشاد در یک لیتر آب جوش بریزید و بگذارید چند ساعت بماند و سپس صاف کنید و بنوشید .

 

خواص گردو :

 

گردواز نظر تب قدیم ایران خشک و گرم است که خواصی از قبیل 1- خون ساز و تصفیه کننده ی خون است 2- درمان کننده ی بیماری های ریوی است 3- مسکن دلپیچه است 4- مربای گردو و عسل برای افراد لاغر مفید است 5- مربای آن ملین است و آپاندس را درمان و تقویت می کند 6- خوردن آن از نگ کلیه و سنکگ کیسه صفرا جلوگیری می کند 7- پوست این درخت و پوست سبز آن قابض است 8- حاوی ویتامین مس است و به جذب آهن در بدن کمک می کند 9- خوردن آن با انجیر و موز باعث تقویت حواس و مغز است 10- مالید پوست آن به دندان و لثه بصورت تازه باعث تقویت آنها می شود 11- دم کرده برگ درخت برای درمان درد مفاصل وورم مفاصل مفید است .12- 50 جرم برگ گردو را رد یک لیتر آبجوش بریزید وبه مدت چند دقیقه بجوشانید این جوشانده برای شست و شوی رحم و التیام آن مفید است 13- دم کرده ی آن برای درمان ترشحات زنانه و بیماری سل مفید است . 14- جوشانده برای درمان سردرد و سرما خوردگی و بیماری های پوستی مفید است 15- شیره قسمت سبز گردو را اگر چند بار به زگیل بمالید آن را درمان می کند 16- قسمت سبز و تازه آن  برای رنگ کردن موی سر استفاده می شود 17- برگ تازه گردو حشرات موزی مانند بید و ساس را از بین می برد 18- باعث حفظ شدن پوست شکم زن حامله می گردد.

 

 خواص انبه :

 

از نظر طب قدیم انبه رسیده گرم و خشک است و نارس آن سرد و خشک است  که خواصی مانند : 1- مقوی و تقویت کنندهی بدن است 2- عطش را برطرف می کند  3- رنگ صورت را درخشان می کند 4- دهان را خوشبو و ادرار آور است 5- یبوست را برطرف و مقدار زیادی اسی سیتریک دارد بنابراین دستگاه گوارش را ضد عفونی می کند 6- تمیز کننده ی  خون است و خوردن آن بوی بدبدن را از بین می برد 7- انبه حرارت بدن را کاهش می دهد و تب را  پایین می آورد 8- وبرای رفع اسهال خوب است 9- سر درد و تنگی نفس و سرفه را برطرف می کند و برای گرم مزاجان مناسب نیست و باید آن را با سکنجبین مصرف کنند .

 

خواص دارویی زرد چوبه : 

 

1-  در درمان خم و ورم به کار می رود 2- اشتها اور ، محرک و انرزیزاست 3- تب را برطرف می کند 4- تصفیه کننده ی خون است 5- در درمان کبد موثر است 6- هضم کننده ی غذاست 7- صفرا آور است و برای درد دندان ولثه مفید است 8- در دفع سموم مارزدگی و عقرب زدگی موثر است 9- کاهش دهنده قند خون است و سنگ مثانه را دفع می کند 10- کورکومین ماده ای در زرد چوبه است که خواص ضد سرطان و ضد عفونت و ایدز و اکسید است 11- برای عادت ماهانهمناسب استو برای درد کمر، سینه و درد پشت و دم کرده ی آن برای اسهال خونی مفید است ونیز برای التهاب لثه یا لوزه ها زرد چوبه را دم کرد و وروزانه به مقدار 1تا3گرم قل قل می کنیم .

 

 

خواص دارویی بلوط :

 

1-  برای درمان بواسیر و واریس بسیار مفید است زیرا دارای تانن است اگر میوه ی بلوط را بسایید و به صورت پودر در آورید و با مقدارکمی آب مخلوط کنید برای درمان اسهال مفید است . 2- برای درمان ناراحتی مثل آنزین و ورم لوزه و احتقاق پروستات و گرفتگی صدا موثر است 3- هسته ی آن برای درمان بواسیر و وارس مفید است 4- بسیار مقوی ونیرو بخش است 5- شاه بلوط هندی برای درمان سیاتیک و در درمان سیاتیکی موثر و تسکین دهنده است 5- پماد آن در درمان پوستی و سرما خوردگی موثر است 6- بلوط زود کرم می زند باید در آب نمک بگذارید .

 

 

خواص دارویی پامچال :

 

پامچال گیاهی علفی است و به صورت خودرو است .برگهای آن کرکدار و پرچین و بیضی شکل است و گلهای آن افتاده و زرد رنگ است .در فصل بهار سبز می شود .اربنه آن محکم است و زمانی که تازه است بوی تندی می دهد . پامچال کرم کش و دارای ضد تشنج است ودر بیماری های عصبی ،هیستری و تشنج اطفال مصرف می شود . گلهای پامچال دارویی مناسبی یرای برونشیت ، زکام های مغزی و سرفه های مزمن است اگر کسی به گریپ مبتلا شود می تواند ز دم کرده ی گل پامجال استفاده کند زیرا با اثر بخشی سریع آن خیلی زود از ناراحتی های آن خلاص می شود این جوشانده برای سردرد های شدید و میگرن و کسانی که به دل خورده ای مبتلایند مفید است .گل پامچال مقوی و مفید است وتب بر اسعت .ریشه آن را به مقدار 20تا30 گرم در یک لیتر آب جوشانده و در درمان سیاه سرفه و سینه پهلو و برونشیت و امراض مربوط به مجاری ادرار مصرف شود . پامچال را در یک لیتر آب جوشانده و پارچهای را در آن خیس کنید و روی ورم بگذارید و محلضرب دیدگی را گمپرس کنید .

 

 

 

خواص دارویی کنگر:

 

از نظر طب قدیم ایران کرم و کمی خشک است  قسمت مورد استفاده آن وسط است که به قلب کنگر موسوم است که خواصی از قبیل 1- کبدرا تمیز و کارهای آن را تنظیم می کند 2- ترشح صفرا را افزایش می دهد 3- از جمع شدن چربی در کبد جلوگیری می کند 4- یرقان مزمن را درمان می کند 5- تقویت کننده بدن است 6- موجب دفع ادرار می شود 7- تب براست 8- در درمان ماتیسم موثر است 9- یبوست های ناشی از نبود صفرا را درمان می کند 10- در درمان ورم روده موثر است 11- باعث دفع نگ های کیسه ی صفرا می شود 12- نیروی جسمی را افزایش می دهد 13- کلیه و مثانه را گرم می کند 14- گاز و نفخ معده و روده را ازبین می برد 15- باعث هضم غذا می شود 16- بیماری های کبدی را درمان می کند 17- کلسترول خون را پایین می آورد 18- داروی لاغری است کسانی که می خواهند وزن کم کنند و لاغر شوند می توانند هر روز کنگر بخورند 19- آنهایی که گوششان زنگ  می زند اگر کنگر بخورند مشکلشان حل می شوند 20- مبتلایان به بیماری قند می توانند با خوردن کنگر قند خون را تنظیم  کنند 21- در برطرف کردن بیماری آسم مفید است 22-نقرس را بر طرف می کند 23- کنگر رگها را تمیز می کند و گرفتگی آنها را برطرف  می نماید 24- در برطرف کردن اگزما موثر است 25- در درمان بیشتر بیماری های پوستی موثر است 26- سموم بدن را دفع می کند 27- زخم های ریه و روده را درمان می کند 28- برای ریزش موها از برگهای کنگر ضماد تهیه کنید وبه سر بمالید 29- برای رفع بوی بد زیر بغل عصاره ی برگ آن را درزیر بغل بمالید 30- در درمان خارش بدن موثر است 31- برا ی رفع آب آوردگی بدن روزی سفنجان جوشانده ی آن استفاده گردد.

 

مضرات : کنگر چون گرم است ممکن است در بعضی از افراد سودا ایجاد کند پس بهتر است آن را با سرکه خورد . 

 

 

 

 

مخلوط سنبل الطیب : 4گرم ریشه ی سنبل الطیب با 4گرم رازیانه و 4گرم قند بسایید و مخلوط کنید ، این مخلوط را 4قسمت کنید و در طول روز به فواصل مساوی بخورید .

 

 

طرز استفاده از سنبل الطیب :

گرده الطیب : ریشه ی سنبل الطیب را خرد و در حرارت 40 درجه خشک کنید سپس ان را آسیاب و از الک ریز رد کنید این گرد بعنوان دارویی ضد تشنج به کار می رود مقدار مصرف آن 5تا10 گرم در روز است .

 

خواص دارویی سبل الطیب :

 

ریشه سنبل الطیب از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است و خواص آن عبارتند از : 1- اثر ضد تشنجی دارد 2- در رفع ناراحتی های عصبی و هیستری مفید است 3- ضد اسپاسم و آرام بخش است 4- تب بر است 5- در معالجه صرع  بسیار مفید است 6- بی خوابی را درمان می کند 7- گاز معده را از بین می برد 8- ضد هیجان است 9- میگرن را بر طرف می کند 10- ضد کرم روده و معده است 11- سر دردهای ناشی از سیگار کشیدن را برطرف می کند 12- برای برطرف کردن دلهره و تشویش و نگرانی مفید است 13- در درمان دبیماری مالیخولیا موثر است 14- در درمان سیاتیک موثر است 15- درد معده را برطرف می کند 16- سکسه ی مداوم را از بین می برد 17- تقویت کننده است 18- ترشح ادرار را زیاد می کند 19- درد سینه را برطرف می کند 20- استفراغ را برطرف می کند 21- دهان را خوشبو می کند 22- در معالجه ی مرض قند موثر است 23- گرده سنبل الطیب را روی زخم بپاشید تا التیام یابد .

 

خواص دارویی بابونه :

 

بابونه از نظر طب قدیم گرم و خشک است و از تقویت کننده ی تلخ است جالینوس حکیم آن را برای درمان تب و لرزهای نوبه ای به کار می برد که خواصی از قبیل 1- درمان زخم معده و ورم معده است ، برای درمان زخم معده یک لیوان چای غلیظ بابونه درست کنید ( 4قاشق چای خوری بابونه در یک لیوان آب جوش یا 4کیسه ی بابونه در یک لیوان آب جوش ) صبح و ناشتا این چای را بنوشید سپس در رختخواب به پشت دراز بکشید و بعد از یک ربع ساعت می توانید صبحانه خود را بخورید این عمل را به مدت دو هفته ادامه دهید تا زخم معده به کلی شفا یابد . 2- بابونه اعصاب و قوا را تقویت می کند 3- مقوی مغز است 4- ادرار آور است 5- ترشح شیر در زنان شیر ده را افزایش می دهد 6- درمان کنندهی سردرد و میگرن است 7- استفاده از بابونه سنگ مثانه را خرد و دفع می کند 8- بابونه ضد حساسیت است 9- نوشیدن همه روزه ی چای بابونه اختلالات یاسئگی را برطرف می کند 10- برای درمان چشم درد بابونه را در سرکه بریزید و بخور دهید 11- برای تسکین دردهای عضلانی چای بابونه بنوشید 12- جویدن بابونه برای التیام زخم مفید است 13- بابونه تب براست و تسکین دهنده درد می باشد 14- برای تسکین درد در هنگام دندان در آوردن بچه ها به آن ها چای بابونه بدهید 15- برای رفع کم خونی و داشتن خوابی آرام و راحت کافی است ده دقیقه قبل از اینکه به رختخواب بروید یک فنجان چای بابونه بنوشید 16- بابونه درمان کننده ی بی اشتهایی است 17- برای رفع ورم روده موثر است 18- چای بابونه درمان کننده ی کم خونی است 19- از بابونه برای رفع کرم روده و معده استفاده کنید 20- بابونه تسکین دهنده ی دردهای عادت ماهیانه است 21- بابونه برای رفع زردی موثر است 22- اگر موهای بلوند را به چای بابونه بشویید آنها را روشن تر و شفاف تر می کند . 23- برای رفع گوش درد و سنگینی گوش یک قطره روغن بابونه را در گوش بریزید 24- اسانس بابونه چون اثر قی آور دارد در مورد مسمومیت های غذایی مصرف می شود 25- روغن بابونه را برای از بین بردن کمر درد و درد مفاصل و نقرس روی محل درد بمالید .

 

خواص دارویی عناب :

 

عناب از نظر طب قدیم ایران معتدل است البته ابن سینا اعتقاد داشت که عناب سرد است 1- به خاطر داشتن لعاب زیاد نرم کننده ی سینه است 2- ملین است اگر آن را با آب یا شیر بجوشانید 3- ادرا آور است 4- آرام کننده ی اعصاب است 5-  خون را تمیز می کند 6- خواب آور است و بی خوابی را برطرف می کند 7- ضد سرفه است 9- جوشانده پوست درخت عناب دارویی ضد اسهال است 10- آسم و تنگی نفس را درمان می کند 11- برای التیام زخم های کهنه گرد ریشه خشک شده ی عناب را روی آن پاشید 12- عناب خستگی را رفع می کند 13- رشد موی سر را زیاد می کند 14- جوشانده ی عناب گرفتگی عضله را برطرف می کند 15- جوشانده ی آن برای سرفه و سینه درد مفید است 16- برای ورم چشم آن را روی چشم بمالید 17- دستگاه هاضمه را تقویت می کند 18- حافظه را تقویت می کند 19- کم اشتهایی را برطرف می کند 20- و برای درمان سرطان آب عناب را با کاهو بخورید .

 

خواص عرقیات :

 

عرق کاکوتی : ضد عفونی کننده ، ضد اسپاسم ، در ناراحتی های گوارشی از آن استفاده می شود و در آخر ضد اسهال و مقوی معده است .

عرق بها نارنج : معطر ، مقوی اعصاب و قلب است و آرامش بخش و ضد نفخ است .

عرق زیره سبز : ضد چاقی ، چربی ، تنگی نفس ، بادشکن ، هاضم غذا و زیاد کنندهی شیر مادر است

نسترن : تقویت قلب و اعصاب است ، رف سردی ، کرم روده ، درد معده ، سنگ کلیه و اسهال است .

عرق زیتان : ضد نفخ ، درمان کننده ی سوءهاضمه ، ضد تهوع ،خلط آور ، ضد کرم ، ضد اسپاسم ، ضد ترشح معده

عرق مخلوط زیره : نیرو دهنده ، ضد نفخ و مقوی معده ، دردرمان سوءهاضمه موثر و اشتها آور است ، افزایش دهنده ی شیر

عرق کلبوده : مقوی ، رفع سر درد ، درمان ضعف در دستگاه گوارش ، رفع ناراحتی های هاضمه و دل درد و درد ناحیه ی قلب و تب بر است .

عرق کرفس : درد شکم ، تنگی نفس ، تقویت کننده ی معده است .

عرق اسطوخودوس : هاضم غذا ، ضد درد و ضد عفونی کننده .

عرق رازیانه : مدر ، ضد اسپاسم ، ضد نفخ ، مقوی معده و قلب ، درمان کننده ی سوء هاضمه .

عرق آویشن : هاضم درد ، ضد درد و ضد عفونی کننده است .

عرق شاتره : سردی مقوی ، تقویت کننده ی پوست ، آرام بخش ،ضد خارش و اشتها آور است .

 

 

 

 

 

خواص کلپوره :

 

این گیاه ظاهری کاملا مشخص دارد نوع مورد نظر همان گیاه فعلی است بقراط و جالینوس نامیده می شود . سرشانه گلوار گیاه 1- اثر مقوی ، نیرو دهنده و ضد تشنج دارد و اگر گرد آن وارد بینی شود مخاط بینی را تحریک و ایجاد عطسه می کند 2- مصرف آن درسر درد وضعف عمل دستگاه گوارش و بیماری دستگاه ادراری و ضعف کلی موثر است 3- این گیاه تلخ در بلوچستان ایران و هندوستان برای رفع درد ناحیه ی  قلب استفاده می شود 4- تب بر است و از جوشانده گیاه در آب در درمان تب استفاده می شود 5- در کرمان برای رفع انقباضات عضلانی به خصوص عضلات دستگاه گوارش موثر است .

 

 

خواص دارویی زرشک :

 

زرشک از نظر طب قدیم ایران سرد و خشک است که خواصی از قبیل 1- قابض است 2- تقویت کننده است 3- بواسیر خونی را درمان می کند 4- خون ریزی را درمان می کند 5- برای برطرف بیماری کبدی مفید است 6- صفرا بر است 7- دم کرده ی زرشک را برای برطرف ناراحتی های دهان غرغره می کنند .

 

خواص ریشه و پوست و ساقه زرشک : 

 

1-  صفرا بر است 2- کبد را پاک و تقویت می کند 3- اعمال دستگاه گوارش را منظم می کند سوءهاضمه را ازبین می برد 5- بی اشتهایی را برطرف می کند 6- برای رفع یبوست خوب است 7- در درمان یرقان و زردی موثر است .8- نقرس و رمانتیسم را برطرف می کند 9- مبتلایان به ورم طحال می توانند برای معلجه از این کمک بگیرن .10- واریس را برطرف می کند 11- فشار خون را پایین می آورد 12- برای برطرف کردن سندرس ادرار مفید است 13- برای معالجه بواسیر مفید است 14- برای شست وشوی چشم می توانید از جوشانده ریشه ساقه زرشک استفاده کنید .

 

 

 

خواص برگ زرشک :

 

1- آب آوردگی بدن را برطرف می کند 2- اسهال های مزمن را درمان می کند 3- برگ زرشک  دارای مقدار زیادی ویتامین ث است و در درمان بیماری اسکوریت اثر مفید دارد 4- جویدن برگ زرشک باعث محکم شدن لثه و دندان می شود . در درمان آنزین و گلو درد و دم کرده برگ زرشک را غرغره کنید .

 

 

خواص دارویی هویج :

 

 

هویج با داشتن مواد مقوی و ویتامین ها یکی از مواد غذایی بسیار مهم و مفید است خوردن هویج بدن را در برابر بیماری های عفونی بالا مقاوم می کند . مصرف هویج در برطرف کردن بیماری هایی چون آب آوردن سنوچ بدن ، دفع نشدن ادرار ، تحریک مجاری ، هضم و تنفس  سرفه های مقاوم ، آسم ، درد اخلاط خونی و دفع کرم اثر معجزه  آسایی دارد از هویج می توان در این مورد استفاده کرد 1- برای برطرف کردن یبوست یک کیلو گرم هویج را رنده کنیو و در مقداری آب حدود دو ساعت بجوشانید تا مانند زله شود صبح به اندازه چند قاشق از آن بخورید .2- سوپ هویج برای کودکان شیر خوار که معده حساسی دارند : ابتدا 20گرم هویج رنده شده را در یک دیگ و روی آن یک لیتر آب بریزید و بجوشانید تاهویج خوب له شده بعد آن را به نسبت مساوی با شیر مخلوط کنید این مخلوط را در شیشه شیر بچه بریزید و به او بدهید .3- تخم هویج را به مقدار یک قاشق غذا خوری در یک لیتر آب جوش بریزید و به مدت 5دقیقه دم کنید این دم کرده نیرو دهنده ، اشتها آور و زیاد کننده شیر مادر است 4- برگ هويج را باآب بجوشانید و غرغره کنید برای آسیه ی مخاط دندان و دهان و همچنین رفع ترک و خراش پوست مفید است . 5- خوردن هویج باعث درمان بواسیر نیز می گردد 6- آب هویج را روی صورت بمالید پوست را روشن و جلوه دهنده می کند 7- هویج و پیاز را بجوشانید و به آبلیمو اضافه کنید که برای اعصاب و امراض کلیوی موثر است  8- نوشیدن آب هویج مواد سمی را از بدن خارج می کند 9- برای خارج کردن سنگ کلیه و صفرا هویج اثر معجزه آسایی دارد 10- برای جوش صورت مفید است 11- هویج روده را منظم و کمبود و الیاف غذاهای گوشتی را جبران می کند کسانی که گوشت زیادی مصرف می کنند باید هویج بخورند تا یبوست نداشته باشند 12- اگر آسم یا گرفتگی صفرا دارید آب هویج مصرف کنید .

 

طرز استفاده : هیچگاه پوست هویج را نگیرید چون مواد معدنی را از دست می دهد .

 

مضرات : زیاد خوردن هویج پوست و چشم را زرد می کند و چند روز که نخورید پوست و چشم بهبود می یابند .

 

خواص انگور :

 

 

انگور میوه ی بهشتی است و ویتامین آن شامل ( آ .ب. ث. ) است و 1- اندوه را از بین می برد 2- انگور میوه ی ضد عفونی کننده است 3- این میوه را برای بیماری یبوست ، عوارض رماتیسم ، کم خونی و حتی پیشگیری از سرطان استفاده می کنند 4- یکی از خواص انگور صاف کننده و مولد خون است 5- انگور قرمز برای تصفیه ی خون و خون سازی از انگور سبز بهتر است 6- قند خون را تنظیم می کند 7- افرادی که قند خون پایین دارند باید روزی چند مرتبه انگور بخورند8- در درمان نقاهت یک بیماری هستید یا ضعف بدن دارید سعی کنید انگور، هویج ، سیب و هلو زید مصرف کنید 9- انگور وسیب ناراحتی ناراحتی قلب و اعصاب را درمان می کند 10- برای قلب و ریه و کلیه مفید است و به علت داشتن املاح بسیار و املاح سولوزی و ملین و مدر بوده است و برای مبتلایان به آواره خون ازگار است 11- یبوست که عوارض آن بی اشتهایی و نفخ ،سر درد ، تشنگی مفرط و بد بویی دهان است .

 

کشمش : تقویت کننده بدن است و آن را مانند چای دم کنید و بنوشید که برا یسینه و گلو موثر است و غوره غوره ها را برای افراد مبتلا به چربی خون مفید بوده و ضد عفونی کننده بدن نیز می باشد و اگر با سالاد میل شود برای لاغرشدن موثراست .غوره غوره را خالی نخورید روی معده اثر سوئ دارد .خانم های باردار زیاد از آن استفاده نکنند چون باعث سقط جنین میگردد .

 

خواص دارویی قاصدک :

 

این گیاه از نظر طب قدیم ایران سرد وخشک است و برای درمان بیماران کبدی موثر است .1- قابض و مقوی معده است 2- خوردن آن خون ریزی را متوقف می کند 3- رماتسم و نقرس را درمان می کند 4- برای زیاد شدن شیر مادر مفید است و خانم ها باید آن را با سالاد بخورند 5- خنک کننده و معرق است 6- ترشح صفرا را زیاد می کنند 7- خون را تصفیه می کند 8- کم خونی را درمان می کند 9- خوردن آب این گیاه مخلوط با روغن زیتون برای رفع مسمومیت مفید است 10- ضمادریشه را در محل نیش عقرب و زنبور یا مار می گذارند که مفید است 12- کلسترول خون را کاهش می دهد 13- دم کرده این گیاه را نیز تمیز کرده مقدار مصرف آن یک فنجان به صورت 3-4 بار در روز است که برای تهییه ی آن باید 5گرم گیاه خشک را در 5 لیتر آب جوش بریزید و صاف کرده و مطابق دستور فوق استفاده گردد.

 

خواص دارویی تمشک :

 

1- جوشانده برگ 25 گرم در یک لیتر آب برای درمان انشداد مجاری ادراری مفید است 2- ویتامین ،( ث ، ک) دارد و دارای خواص خشک ،نرم کننده و ضد اسکوربوت است . 3- خون را تصفیه می کند و برای مبتلایان به رماتیسم موثر است 4- یبوست را رفع می کند  5- برای درد سود مند است زیرا اسید سالسکیب دارد 6- خون را قلیایی می کند و برای مرض قند مفید است 7- شربت تمشک برای مبتلایان سرخک و مخملک تجویز شده است 8- تخم و دانه ای که در تمشک وجود دارد اغلب با دندان خرد نمی شود و خوردن آن معالجه ی خشکی و مزاج به طور طبیعی موثر است و سبب می شود یبوست به خودی رفع می شود .

9-  شربت تمشک مخلوط با آب برای مبتلایان تب تجویز می شود.

10- خوردن تمشک برای مبتلایان به مرض قند مفید است و برای التهاب به مجرای ادراری و گلو درد مفید است 11- جوشاننده ی بیست گرم تا 50 گرم گل تمشک یا برگ در 5 لیتر آب برای خونریزی در فواصل قاعدگی، اخلاط خونی، وجود خون در ادرار، گریب، گرفتگی صدا، آب آوردن سنوج و بیماری های دیگر بخورید زیرا شفا بخش است. 12- جوشانده ی گل یا برگ تمشک به روشی که گفته شد در استعمال خارجی برای مالیدن دهان ورم لثه، درد گلو و ورم لوزه ها به کار می رود و بیمار با غرغره کردن این جوشنده دهان را می شودید. 

 

 

خواص دارویی لوبیا :

 

لوبیا قرمز از نظر طب قدیم گرم و تر است و لوبیا سفید معتدل است که خواص آن 1- ادرار آور است و ادرار را زیاد می کند 2- درمان کننده دستگاه ادراری است 3- سنگ کلیه را برطرف می کند 4- سینه و ریه را نرم می کند5- آب را از بدن خارج می کند 6- لوبیا سبز مقوی قلب است 7- نیرو را زیاد می کند ویبوست را برطرف می کند 8- کلسترول خون را پایین و ضد سرطان است 9- برای رفع بیماری قلب مفید است 10- به سبب داشتن الیاف زیاد روده را تمیز می کند 11- فشار خون را پایین می آورد 12- لوبیا را خمیر کنید و روی زخم بگذارید تا آنها را التیام بخشد .

 

مضرات :

1-  به علت داشتن پروتئین برای افرادی که نقرس دارند و اسیداوریک بالا مناسب نیست درضمن از لوبیا به سبب داشتن گاز زیادی که در معده تولید می کند باید کم استفاده شود و نیز با پختی مناسب آن را زود هضم تر کرد بدین منظور لوبیا را باید بعد از شستن در آب گرم ریخت تا چند ساعت خیس بخورد سپس آب آن را دور ریخته و با آب تازه بپزید .

 

خواص دارویی قهوه :

 

قهوه از نظر طب قدیم سرد و خشک است 1- قهوه محرک و هضم را آسان می کند 2- تب بر است به خصوصا تب های نوبه ای را برطرف می کند 3- به بدن نیروی کاذب می دهد 4- سردرد را برطرف می کند 5- از کرم خوردگی دندان جلوگیری می کند 6- برای برطرف کردن یرقان مفید است 7- ادرار آور است 8- در درمان سرفه که با بلغ همراه است مفید است 9- درد های عصبی را درمان می کند 10- در درمان سیاه سرفه موثر است 11- ضد عفونی کننده است 12- برای سوختگی گرد آن مفید است 13- ضد افسردگی است 14- مقاومت ورزشکاران را زیاد می کند 15- برونشیت را باز می کند ومبتلایان  به آسم می توانند برای درمان از آن استفاده کنند 16- برای برطرف کردن تب یونجه مفید است .

مضرات : 1-  قهوه فشار خون را بالا می برد 2- باعث تحریک و ضعیف شدن آن قلب می شود 3- باعث بیماری های قلبی می شود و کسانی که قهوه می خورند سه برابر دیگران بیمار می شوند 4- کلسترول خون را افزایش می دهد 5- در زنان حامله مصرف قهوه دارای عوارض زیادی د رکودک می شود 6- خوردن قهوه در خانم ها باعث کیسه در سینه می شود 7- قهوه بی خوابی می آورد 8- باعث وکات غیر اداری عضلات می شود 9- سوء هاضمه می آورد 10- مصرف زیاد آن اسهال آور است .

 

 

خواص دارویی مرزه :

 

دارای طبی گرم است که 1- اثر تقویت کننده معده ، تسهیل کننده عمل هضم و در نفخ موثراست .2- برای اسهال مناسب است 3- ضد عفونی کننده ای قوی به شمار می آید 4- به عنوان چاشنی و ادویه به همراه لوبیا ، سالاد و خیار ،ماهی و گوشت مصرف می شود 5- امروزهشربتی به نام (تیمیان thymiun ) موجود در داروخانه ها که عصاره گیاه مرزه و آویشن و رازیانه و اکالیپتوس تهیه می شود و اثر ضد سرفه و خلط آور است 6- این گیاه بادشکن است و همچنین دافع کرم و دفع گرفتگی معده و روده تاثیر بسیاری دارد . 7- همچنین گزارشاتی مبنی بر اثر ضد التهابی مرزه برای درمان سوختگی ها و اثر بازدارندگی در تومورها منتشر شده است  8- خواص ضد التهابی مرزه برای استفاده وسیع از این ماده در صنایع آرایشی منجر شده است 9-  برای تسکین دندان درد استفاده می شود 10- در درمان درد های عصبی و نرمی استخوان موثر است 11- گیاه مرزه اثر ضد انعقاد خون دارد12- اگر این دارو را درست مصرف کنیم مانند داروهایی شیمیایی میزان چربی خون بدن را کاهش می دهد.

 

خواص دارویی هلو :

منبع قوی از ویتامین های ( آ .ث ) و نیز منبع خوبی از پتاسیم است 1- به آسانی هضم می شود و تقویت کننده است 2- به دلیل داشتن آب زیاد رفع تشنگی و رفع کم آبی بدن بسیار موثر است 3- هلو و برگ خیس شده آن اثر ملین بسیار خوبی برای یبوست است . 4- برای بدی حال هلو بخورید 5- روغن مغز هسته هلو را با پوست خورد زیر پوست آن دارای ویتامین ( آ ) است 6- اگر روغن مغز گردو را در محل درد بواسیر بمالید اثر خوبی دارد 7- جوشانده گل هلو کرم معده و کرم کدو را دفع می کند 8- هلو با معده سازگار است و نفخ ایجاد می کند 10- زود هضم است و زود از معده و روده عبور می کند 11- هلو صفرا آور است که برای این کار باید 185گرم آب هلو را پس از صاف کردن با مقداری ترنجبین مخلوط کنید و بخورید زیرا ادرار آور است و قلیایی کننده خون است بنابراین برای افراد مبتلا به بیماری های کلیوی و رماتیسم مفید است اگرخانم های باردار می خواهند بچه زیبایی داشته باشند هلو بخورند دم کرده ی برگ یا گل هلو برای رفع سیاه سرفه استفاده می شود هلو را له کنید وبه صورت ضماد برای رفع دل پیچه ی بچه ها و دفع کرم روده روی شکم آنها قرار دهید برگ هلو و جعفری را با روغن زیتون مخلوط کرده و روی سوختگی ها و محل ضرب دیدگی ها بگذرند بهترین ماسک زیبایی را می توانید از هلو تهیه کنید برای جوان کردن پوست خود هلو را پوست کند و آن را له کنید و روی پوست قرار دهید و بگذارید مدت 20 دقیقه بماند پس از آن صورتتان را با آب بشویید جوشانده پوست درخت هلو اثر تب بر و ضد کرم دارد خودن هلو سموم را از بدن خارج می کند هلو میوه ی خوبی برای اشخاص مسن است           

مضرات : هلو برای اشخاص سرد مزاج مضر است به همین سبب این افراد باید هلو را با عسل یا زنجبیل بخورند هضم هلو برای بعضی از اشخاص دشوار است و نفخ ایجاد می کند برای اینکه ایجاد نکند باید آن را حداقل نیم ساعت بعد از غذا خورد.

خواص دارویی سرکه :

سرکه به غذا طعم خاص می دهد و اشتها را تحریک می کند.مصرف روزانه 20 میلی لیتر سرکه معادل 3 قاشق غذا خوری به تنهایی هم به صورت مخلوط با غذا موجب کاهش اندیس گلیسمی در مواد غذایی کربوهیدرات دار می شود این اثر هم در افراد دیابتی وهم در افراد غیر دیابتی دیده می شود کاهش اندیس گلیسمی موجب می شود تا عمل هضم در بدن به آهستگی انجام شود . سرکه هضم گوشت را آسان می کند اگر خاکستر گرم را در سرکه بخیسانیم و روی ورم غدد متورم بگذارد آن را درمان می کند . سرکه و گلاب به مقدار مساوی مخلوط کنید و بجوشانید و قطعه ای پارچه را با این محلول خیس کنید و روی سر بیمار قرار دهید سر درد های ناشی از کبد و صفرا را معالجه می کند .و شست و شوی دهان با سرکه ی گلاب بوی بد دهان را از بین می برد .اگر سرکه را در محل خارش بدن یا خون ریزی بمالید هر دو را بند می آورد . سرکه و نمک را با هم مخلوط کنید و دندانی را که به سبب کشیدن خون ریزی می کند را بند می آورد . چند بار این کار را انجام دهید . مالیدن سرکه در محل سوزش یا سوختگی ناشی از آتش با شد را درمان می کند . مالیدن رسوب سرکه باعث معالجه ی کک ومک و لک های بدن و درد مفصل و سینه می شود .

 

خواص دارویی چای کوهی :

 

1-  ضد کرم معده و روده است 2- ادرار آوراست 3- خلط آور است 4- درمان مرض کزاز است 5- پودر آن برای زخم های عمیق مناسب است 6- درمان کننده ی اسهال و اسهال خونی است 7- برای درد دنبالچه بهترین دارو است 8- اگر مشکوک به خونریزی مغزی هستید 9- درمان کننده ی فلج اطفال است 10- سیاه سرفه را درمان می کند 11- در پشت گردن و پشت گرفتگی گردن را درمان می کند 12- برای رفع کم خونی است 13- اشتها را باز و برای افراد مسن به کار می رود 14- ضد افسردگی و بی خوابی است 15- در درمان سرما خوردگی معجزه می کند 16- برای تب و اثر سمی حشرات به کار می رود .

 

خواص برگ گلابی :

 

1-  جوشانده ی برگ گلابی برای کلیه بسیارمفید است چون ادار آور، ضدعفونیو میکروب کش مثانه است .2- از این رو عفونت ادراری باید به طور حتم آنرا مصرف کنند.3-جوشانده ی برگ گلابی سنگ مجرای ادراری را برطرف می کند برای این منظور100 گرم برگ گلابی را با یک لیتر آب به مدت 20 دقیقه دم کنید تا 3 وعده به میزان 1تا 2 استکان بنوشید 4- دم کردهی برگ گلابی دارویی شفا بخش بی خوابی است و اعصاب را آرام می کند و سردردهای میگرنی را تسکین می دهد . آنرا بکوبید شیره ی آن را بگیرید برای خونریی قاعدگی بسیار مناسب است . تذکر: هضم پوست گلابی مشکل است کسانی که وعده ضعیفی دارند نباید آن را با پوست بخورند یا اینکه به صورت کمپوت میل کنند . همراه گلابی آب ننوشید چون در افراد حساس نفخ ایجاد می کند .

امام صادق (ع)فرمودند : گلابی معده را پاک و انرا تمیز می کند خوردن گلابی در حال سیری سودمند تر است از انکه گرسنه باشید کسی که دلش گرفته و اندوهناک است باید گلابی را بعد از غذا بخورد.

خواص دارویی آناناس ( هندوانه زرد )

 در تابستان فراوان است در هندوانه قرمزرنگدانه به نام (لیکوین ) وجود دارد که موجب رنگ قرمز آن می شود و خاصیت آنتی اکسیدانی دارد ولی هندوانه زرد این رنگ دانه را ندارد به همین دلیل زرد است که فوایدی از قبیل 1- این میوه سرشار از پتاسیم و برای کاهش فشار خون مناسب است2- هندوانه زرد برای قلب و عروق و موجب ایمنی بدن است 3- برای چشم مفید است به علت وجود ویتامین (آوث) موجود در آن 4- هندوانه قرمز موجب پیشگیری سرطان و هندوانه زرد برای سلامتی چشم سودمند است .

خواص دارویی فلفل : جالب این است ک این گیاه ویتامین (آوث ) دارد که 1- برای افزایش جزیان خون و تحریک سامانه عصبی و افزایش اشتها و رهایی از سوء هاضمه استفاده می شود 2- برای دردهای قاعدگی خانم ها از این سبزی استفاده می کنند 3- علت تندی فلفل چیست ؟ کپساسین ماده ای است که سبب گرم بودن این گیاه       می شود 4- کپساسین میزان کلستور خون را شدت سیگنال های درد را در بدن کاهش    می دهد 5- این ماده خاصیت آنتی اکسیدانی دارد محافظت از رادیکا ل های آزاد و ضد با کتریایی است 6- این ماده سامانه قلبی – عروقی را تحریک و دستگاه هاضمه را تقویت می کند 7- درد موجود در پوست یا مفاصل بدن را تسکین می دهد و برای مثانه دارویی ضد احتقان و ضد با کتری عمل می کند 8- باعث کاهش فشار خون و از انعقاد خون در رگها جلوگیری می کند 9-این خواص فلفل به پیشگیری از بیماری های قلبی نظیر آرتروز اسکلروز ( سخت شدن رگها ) کمک فراوانی می کند 10- هرچند فلفل زبان را می سوئزاند ولی مسکن واقعا قوی است این گیاه ابتدایی سبب تحریک درد می شود اما بعد از مدتی درد بدن را کاهش می دهد 11- کپساسین در فلفل درد آرتروز و آرتریت و دوماثوثید را تسکین می دهد و هنگام استفاده به شکل موضعی میزان ورم این بیماری ها را کاهش می دهد 12- فلفل با ترشح آتریها ی گوارشی معده و نابودی باکتری های عامل عفونت باشند تقویت هضم را تقویت می کند  و باعث جلوگیری از اسهال ناشی از عفونت می شود 13-  این گیاه دارویی ضد احتقاق ، سبب نازک و رقیق شدن خلط و خارج شدن آن از ریه ها می شود و برای بیماران مبتلا به آفیدم مفید است .

 

خواص دارویی انگور کولی :

 

انگور کولی 1- برای رفع امراض مختلف مانند ( بلغم و صفرا) 2- این میوه از نظر طب قدیم ایران سرد و خشک است . پوست ساقه و ریشه آن موثرترین قسمت های آن  گیاه است .1- در درمان رماتیسم و درد مفاصل موثر است 2- ادرارآور است 3- ملین و ضد یبوست مخصوصا برای افراد سالخورده و کسانی که انقباضات روده ی بزرگ آن ها ضعیف است 4- دم کردن برگ های خشک شده آن در رفع اسهال موثر است 5- برطرف درد و التیام بو اسیر برگ تازه این گیاه را له یا و از ان پماد تهیه کنید  و در درد بواسر دردناک بگذارید 6- درمان کننده استقامت و آب اضافی بدن را خارج می کند 7- پوست ساقه ی آن را در روغندبجوشانید سپس آن را صاف کنید تا سرد شود و روی قسمت های خارش دار بمالید 8- از دم کرده ریشه از درختچه برای شکستگی استخوان به کار می رود 9- دم کرده گل های خشک شده انگور کولی برای معالجه گریب ، سرما خوردگی و بیماری های دستگاه تنفس و نقرس استفاده می شود 10- برای درمان برونشیت و ذات الجنب جوشانده گل های خشک آن موثر است .11- بخور گل های انگور کولی برای درمان سل مفید و اخلاط چسبناک را از گلو خارج می کند 12-بیماری کلیه و مجاری ادراری را را درمان می کند 13- سنگ کلیه را خارج می کند 14- در درمان صرع بسیار مفید است 15- جوشانده آن برای زخم بسیارموثر است 16- خوردن انگور و مالیدن آن بر سر موها را مقاوم تر و سیاه تر می کند 17- و این جوشانده برای درمان سوختگی نیز موثر است 18- برای از بین بردن ورم چشم می توان از جوشانده ی گل این گیاه  استفاده کنیدو آنرا شست و شو دهید19- جوشانه برگ آن آفات درختان را ازبین می برد 20- اگر پوست حساس دارید برای پاک کردن آرایش از دم کرده ی کولی استفاده کنید .

 

خواص دارویی ذرت :

 

از نظر طب قدیم ایران سرد و خشک است 1- پماد ذرت خشک کننده زخم است 2- غذای خوبی برای پیشگیری از سرطان است 3- استفاده مداوم از ذرت کرم خوردگی دندان را مانع است 4- روغن آن کلسترول خون را پایین می آورد 5- روغن آن برای گرما زدگی و بیمار پوستی موثر است .

   خواص کاکل ذرت : قبل از رسیدن میوه یعنی قبل  از پژمرده شدن بچینند و خشک کنند که رنگ قهوه ای پیدا کند که جوانده 30گرم از کاکل ذرت در یک لیتر آب جوش و به مدت 5 دقیقه بجوشانید و سپس میل کنید . 1- ادرارآور است 2- درد و ناراحتی را در دستگاه ادراری تسکین می دهد 3- سنگ مثانه التهاب و درد مثانه را ازبین میبرد 4- دستگاه ادرار را به طور کانل تمیز می کند 5- به جز کاکل ذرت ، برگ و ریشه و ساقهبلال نیز استفاده می شود که جوشانده ساقه و وسط بلال خون ریزی را بند می آورد و برای رفع سنگ مثانه از برگ بلال استفاده کنید و نیز جوشانده ریشه ذرت برای سوزش ادرار مفید است و جوشانه وسط آن درد شکم و معده را از بین می برد .

 

خواص دارویی گشنیز :

 

به بیماران آبله دستور می دادند کهد آب گشنیز را به دور چشمانشان بمالند تا میکروب آبله بهد چشم ها سرایت نکند 2- زکریای رازی گشنیز را برای  آرام کردن سردرد و رفع سستی تجویز می کرد 3- فراورده های گشنیز که در بازار موجود است و به پودر ملین ، پودر کارمتیاتیف ، پودر آنامین و پودر تخم گشنیز اشاره کرد . خاصیت گشنیز که آب آن خواب آور است به این منظور 30 گرم از آب گشنیز را با شیر خورد مصرف بیش از حد این مخلوط باعث سستی می گردد . تخم گشنیز نیز باعث افزایش شیر در مادران شیر ده می گردد 4- ضد گرفتگی اسپاسم و ضد نفخ و برای پیشگیری وکاهش دلپیچه مفید می باشد 5- جوشانده گشنیز اعصاب را آرام می کند 6- برای گلو درد و سرما خوردگی موثر است 7- از روغن گشنیز می توان پماده8ای تسکین دهنده برای دردهای رماتیسم عضلانی و مفصلی استفاده کرد 8- اشتها آور است و هضم کنندهی غذا ست و گشنیز تازه تشنگی را رفع می کند 9- تخم گشنیز برای درد دندان مفید است و اگر زیاد مصرف گردد باعث سستی و ئخشکی بدن می گردد و خواب عمیق و بی حسی را به دنبال دارد .

 

خواص دارویی خاکشیر:

 

از نظر طب قدیم خاکشیر گرم و تر است 1-التیام دهنده زخم و جراحات می باشد 2- جوشانده آن برای رفع اسهال های ساده مفید است 3- ادرار آور است 4- تب براست 5- برای رفع کرم فایده دارد 6- التهاب کلیه را برطرف می کند 7- در درمان سرخک و مخملک مفید است 8- صدا را باز می کند 9- برای از بین بردن التهابات پوستی از آن استفاده کنید 10- از گل و برگهای این گیاه برای بیماری ناشی از کمبود ویتامین ث استفاده می شود 11- سنگ کلیه را دفع می کند 12- برای دفع سنگ کلیه خارشتر و خاکشیر و ترنجبین را مخلوط کرده و صبح مصرف گردد 13- برای برطرف کردن جوش صورت که به علت خونریزی زیاد ایجاد می شود باید جوشانده ی 1 قاشق ترجبین و 2قاشق غذا خوری خاکشیر مخلوط کنید و هر صبح به مدت 2 هفته بنوشید تا جوش صورت را از بین ببرد .

 

مضرات : بعضی افراد وقتی خاکشیر می خورند سردرد می گیرند ولیکن باید آن را با کتیرا بخورند

   

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۸۹/۰۳/۳۰ساعت ۹:۴۳ قبل از ظهر  توسط کارشناس گروههای آموزشی منطقه  |